Owoce miesiąca: Suszone owoce

Rodzynki, daktyle, figi i inne suszone owoce mogą nie być tak atrakcyjne jak świeże owoce. Ale te małe, słodkie bakalie to prosty sposób na osiągnięcie celu, jakim jest spożywanie co najmniej dwóch porcji owoców dziennie.

Po pierwsze, pozostają świeże przez długi czas, więc nie musisz się martwić, że się zepsują. Są lekkie, dzięki czemu łatwo je zabrać na przekąskę, a szczególnie smaczne są w połączeniu z orzechami. Klasyczne połączenie to rodzynki i orzeszki ziemne. Suszone morele i migdały to kolejna fajna mieszanka.

Ponieważ suszone owoce są bogate w energię, mają dość dużo kalorii, należy więc uważać, aby nie przesadzić z ich ilością – jedna porcja to zaledwie ćwierć filiżanki. Jednakże, wszystkie składniki odżywcze są również skoncentrowane wraz z kaloriami. Większość suszonych owoców jest dobrym źródłem potasu i błonnika. Są również bogate w przeciwutleniacze oraz kilka witamin i minerałów. Należy pamiętać, że niektóre suszone owoce zawierają dodatek cukru, więc sprawdź etykietę, aby upewnić się, że nie dostajesz dodatkowych pustych kalorii z owocami.

Suszone owoce są również dobre jako dodatek do płatków owsianych, muffinów, sałatek lub dań na bazie zbóż.